Díky novým zákonům se má snížit objem hazardních heren v ČR o dvacet procent

V televizním pořadu České televize se opět řešila hazardní a výherně-automatová problematika. Konkrétně pak máme na mysli ten fakt, že v pořadu „Otázky Václava Moravce“ byl k vidění pan Ondřej Závodský (připomínáme, že jde o náměstka ministra financí Andreje Babiše). A ten směrem na toto téma prohlásil, že by se měl díky souboru trojice nových zákonů proti hazardu snížit nejenom počet hazardních heren o patnáct až dvacet procent, ale také prý i celkový objem hráčů v nich.

BXP52477

Je tomu sotva týden, co Ministerstvo financí předložilo návrh legislativní radě vlády a to samozřejmě návrh na nový hazardní zákon. Nutno ovšem jedním dechem podotknout a dodat, že k němu ale patří i další zákon měnový a zákon o daních. Řada ze subjektů v naší zemi není tímto návrhem nadšena, ale vyberme si z početného anti-obecenstva třeba takovou organizaci Transparency International. Ta je zklamána v první řadě z toho, že je aktuální podoba návrhu měkčí oproti verzi prosincové (z minulého roku myšleno) a chybí jí některé klíčové věci, pod nimiž měla Transparency International přímo na mysli třeba takové řešení jakýchkoliv opatření souvisejících s gamblerstvím.

Ondřej Závodský v pořadu věci komentoval těmito slovy: „My jsme některé nástroje, které byly v dřívějším návrhu zákona o hazardních hrách, přesunuli do zákona o daních.“ A dále dodal i to, že by tam mělo zůstat prakticky vše původní (to jest zákaz utrácení sociálních dávek, hraní lidí ve finančním úpadku či zákaz výherních automatů u benzinových stanic, no a za své by měly vzít i malé herny hospodského typu, kde je pod patnáct výherních automatů – abychom si zmínili ty větší kousky) a ke změnám došlo pouze u pěti procent jeho obsahu.

Bude zdaněno i internetové sázení?

Hazard se již nebude zdaňovat pouze dvaceti procenty, ale celými pětatřiceti. A danit by se měly i kompletně všechny sázky internetového typu.

Ani náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (známý a dlouhodobě aktivní to rytíř účastnící se tažení za protihazardní politickou skupinu) s lehčí verzí loterijního zákona, když ještě navíc ani vlastně nedošlo k jeho projednání, nesouhlasí. A už vůbec s přesunutím některých z restrikcí do daňového zákona: „My nechceme, aby bylo mnoho peněz z hazardu. My chceme málo hazardu“. A dále ještě po chvíli doplnil, že z hazardu ve státní kase vysbírané finance by se měly použít na léčbu osob, jimž životy likviduje právě patologické hráčství.

Co si vlastně od toho všeho slibuje Ministerstvo financí?

Jak se dá od ministerstva financí koneckonců očekávat, první co jej zajímá, jsou samozřejmě peníze a vybrané daně, což je logicky případem i tentokrát. Jde o to, že je ministerstvo toho názoru, že vše slibuje zvýšení zisků napříč celou hazardní sférou u nás. Konkrétně by to v číslech měly být (z úhlu státních rozpočtů sice poměrně malé, ale přesto určitě nezanedbatelné) tři miliardy korun. A nesmíme zapomenout ani na to, že by měly naopak i poklesnout jisté výdaje dosud prý s hazardem u nás spojené (a to na polovinu).

Na závěr zbývá otázka, jak je to zhruba v České republice s počtem hráčů? Je jich u nás prý asi tak sto a padesát tisíc (jen v rizikové skupině) a čtyřicet až osmdesát tisíc z řečených je již údajně na patologické úrovni.

Leave a Reply