Jablonec jedná o hazardu v místě, kde jsou aktuálně zastoupeny názory všeho typu

Ani město Jablonec nad Nisou se nevyhnulo ostré debatě na téma „státní a obecní regulování výherních automatů a kasin“. Již místní občanské sdružení „Jablonec bez hazardu“ naznačilo, že se obává dalších změn u místní a dosud platící proti-hazardní vyhlášky, přičemž pro změnu zase místní primátor jménem Pavel Beitl věci posuzuje jako rozumný kompromis. Pokusme se tedy na celou věc trochu blíže pohlédnout a podívat se na stanoviska obou stran.

Kdo hlasuje proti hazardu ve městě?

Někdo bere celou věc s menší nadsázkou, jiný jako vyloženou politickou frašku. V místních vodách se totiž událo to, že se zde před čtyřmi měsíci přijala nová proti-hazardní vyhláška zakazující kasina a herny, no a místní primátor pan Petr Beitl ji chce zrušit.

Výherní automaty

O věci se bude jednat 21. 4., kde tento majitel ocenění svazu měst a obcí Svazu měst a obcí „Nejlepší primátor“ přednese onen nový návrh, nyní již samozřejmě povolující zmíněnou věc.

Poměrně znatelná (či vlastně možná přesněji řečeno „jednoznačně majoritní“) část místních obyvatel a politiků celou věc bere jako jakousi zradu na místních lidech, protože prostředí je i zde obecně k výherním automatům velmi nepřátelské. Jakub Strnad (zakladatel občanského sdružení „Jablonec bez hazardu“) k věci uvedl následující ostrá slova: „Přitom situace se od začátku roku, kdy vyhláška vstoupila v platnost, vyvíjela velmi optimisticky. Během prvních tří měsíců z města zmizely takřka dvě třetiny automatů a díky aktivnímu přístupu Ministerstva financí ČR v odebírání licencí se Jablonec v polovině roku mohl těšit na úplný konec heren a kasín, který si většina Jablonečanů koneckonců i přeje.“ Většina zúčastněných okolo kauzy zkrátka nemohla pochopit, co vedlo samotného primátora k podobnému kroku.

Ale abychom dali prostor i Petru Beitlovi, ten se rozhodl povolit prozatím právě dvě casina na celé město. Celá věc je o to citlivější a ožehavější, protože v jiných městech a obcích jsou herny a podobná místa často mimo hlavní silnice, obytné části nebo centrum. Ne tak ale v Jablonci, dvojice místních casin, jichž se celá událost týká, je přímo uprostřed města a to naneštěstí tak dokonale, že více na očích zde již zkrátka být snad ani nemohou. Dle odpůrců hazardu a výherních automatů se jedno z nich mimochodem nachází i poblíž školy, a tak prý ohrožuje přímo skupinu nejcitlivější, děti a dospívající mládež. Lokálnímu primátorovi je vytýkáno i to, že zprvu před podzimními volbami tvrdil cosi o tom, že „hazard je špatný“, ale nakonec jeho názor, zdá se, převážil na jinou stranu. I toto se ale jistě může stát, nakonec lidé se vyvíjejí a názory rovněž…

Spousta lidí si klade otázku, co k návrhu novely primátora vlastně skutečně vede. A to zrovna dnes, kdy se vládní instituce všech forem jen jen předhánějí v tom, omezit a zregulovat hazard (a s ním i výherní automaty). Ačkoliv místní politikové i občané věci komentují místy i značně nevybíravými slovy, faktem zůstává, že si většina místních komentátorů, osob i politiků myslí, že je za tím tradiční lobbying. Někdo bere celu akci jen jako běžné předvolební divadélko, jiní za věcmi hádají hlubší smysl.

Komentář hovořící pro hazard ve městě

Jak vidíme, nepříjemných názorů adresovaných na adresu pana primátora by se tu našlo více než dost. Bylo by ale určitě fér dát mu v tak ostře sledované otázce, jakou hazard je, jeho prostor k obhájení vlastního názoru a pohledu na věci.

Petr Beitl uvedl k hazardu následující slova: „Názor jsem nezměnil, i nadále si uvědomuji nebezpečí gamblerství, které s sebou nese další potíže. Nicméně, domnívat se, že nulová tolerance je řešením problému, by bylo velmi naivní. Nulová tolerance hazardu povede k jejímu obcházení, vzniknou nelegální herny, lidé budou vyhledávat hazard na internetu nebo za ním jezdit do sousedních měst, která tak radikální nejsou. Vyhláška, která je nyní předkládána zastupitelům, je, dovolím si říci, průlomová v současné české legislativě a jedná se o nejpřísnější regulaci hazardu v České republice. Důvody k současnému řešení, které předkládám zastupitelům, jsou tři: Dosud není k dispozici avizovaný zákon upravující loterie a hazardní hry, ani zatím není k dispozici avizovaný zákon upravující financování sportu ze státního rozpočtu a nejsou naplňovány rozpočtové příjmy.“

A jsme opět u peněz, jak jinak: „Příjmy z hazardu rozhodně v uplynulých letech nebyly zanedbatelné, jednalo se o více než dvacet milionů korun ročně, které v posledních třech letech plynuly do městské pokladny a pomáhaly tak jabloneckým sportovcům nahrazovat výpadek financování ze struktur bývalé ČSTV a Sazky. Pro Jablonec, kde působí 49 sportovních oddílů a klubů s více než devíti tisíci členy, což je pětina všech obyvatel, je finanční podpora sportu zásadní téma. Současně si dnes nedokážu představit, že bychom měli dotovat sportovce z rozpočtu města ve výši, na jakou byli zvyklí z ČSTV, protože to je jasná úloha státu a zákonodárců, aby tato pravidla vymezil a uvolnil příslušnou částku ze státního rozpočtu.“

Jak vidíme, na věci se dá určitě dívat i takto, když stát nemá prostředky či sníží dotace, pak se chtě-nechtě musí někdo zodpovědný postarat sám a nepříjemné rozhodnutí učinit…

Leave a Reply