Ministerstvo financí podpořilo radní v Jihlavě, s hazardem tady bude konec

Pokud snad půjdete po ulicích Jihlavy a zeptáte se někoho na to, co si myslí o místní situaci s výherními automaty a kasinovými hrami, bezesporu vám dotyčný sdělí na onu problematiku svůj spíše negativní názor. A když to provedete několikrát, patrně počet bude mnohem vyšší, nežli 18 %, což je i číslo, kolik místních voličů se k tomuto (a zdaleka samozřejmě nejen místnímu) problému vyjádřilo ve zde uspořádaném referendu.

Ministerstvo financí podpořilo radní v Jihlavě, s hazardem a výherními automaty tady bude konec

Ministerstvo financí se rozhodlo, že zruší původní povolení z toho důvodu, že prý nebylo průchozí z pohledu místního dokumentu známého jako „Obecně závazná vyhláška města Jihlavy“. Ta pak výslovně zakazuje provoz loterií, sázkových her a dalších přidružených her (no pozor a co je potom „Sportka“ tedy, kterou si zde vsadit můžete pořád zřejmě a to v každé trafice?). Tato vyhláška samozřejmě platí pro celé území města Jihlavy.

Lokální vedoucí ekonomického odboru Jan Jaroš zde vidí věci zhruba takto: „Zrušením povolení dochází k uplatnění práva města na samosprávu. V současné době se zrušení týká 36 technických zařízení. Ministerstvo tak plní to, co deklarovalo začátkem roku, kdy předpokládalo, že v průběhu měsíce dubna začne rozesílat rozhodnutí o zrušení povolení k provozu technických zařízení.“

Jaká situace v Jihlavě byla a jaká zde bude?

Kdybychom se ohlédli zpátky v čase jen relativně malý kousek do historie a to jmenovitě do roku 2011, tak zrovna tehdy (šlo o dobu těsně před účinností vyhlášky) mělo město Jihlava na svém území schváleno k provozu ze strany Ministerstva financí zrovna 867 zařízení. Kdybychom se se strojem času posunuli o další léta, tedy mezi roky 2012 a 2013, zjistili bychom pro změnu, že se tady jejich počet snížil na hranici pouhých pěti stovek (výherních automatů a podobných zařízení), přičemž jejich provoz zde byl ukončen zrovna onou vyhláškou, o které tu celou dobu mluvíme. Většina z místních automatů zde skončila ke 31. prosinci 2012, zatímco posledních šest mohykánů (ano, čtete dobře, slovy „šest“) zde mohlo běžet, či přesnější pojem zde asi bude „bylo ponecháno k doběhnutí“ až do konce roku 2013.

Nedůvěřuj a o to více prověřuj!

Magistrát města Jihlavy nenechává nic náhodě a svůj zákaz hazardu v místních vodách pravidelně a často kontroluje. Místní úředníci se do věci vrhli doslova s nasazením, protože ještě v lednu už kontrolovali četné z provozoven, aby si sami ověřili, zda zde nikdo neprovádí nějaké kejkle s kvízomaty nebo nějakou jinou nepovolenou „hazardní hračkou“. Kontrola to celkem logicky ze strany rady města nebyla jediná a i další budou (za asistence policie) namátkou probíhat po celý letošní rok (a pochopitelně po celou dobu platnosti vyhlášky).

A jaké pokuty zde čekají na podnikatelského nenechavce, který by se to vše celé rozhodl přece jen „risknout“? No, malé zrovna nejsou – když někdo poruší zákonné povinnosti a výherní automaty či podobné stroje bude provozovat, tak jej čeká sankce ve výši od padesáti tisíc korun až po deset milionů korun. Právě řečená pokuta se týká jak osob fyzických, tak i právnických. A je třeba pamatovat i na to, že zde nebude postižen výhradně jen a pouze majitel/provozovatel pokoutní herny, ale stejně tak i zde dohlížející personál.

Jihlava již zdárně (a radikálně) hazard reguluje již pěkných pár let a nic nenechává náhodě. Připomínáme pro úplnost, že nejprve zde místní radní pozastavili provoz tzv. výherních hracích přístrojů (VHP), jenž povoloval výhradně místní magistrát. Jelikož je ale český člověk nesmírně vynalézavý, dočkala se obratem brzy nato Jihlava rapidního nárůstu tzv. „interaktivních videoloterijních terminálů (IVT)“, tedy o něco složitějších hazardních zařízení, jejichž provoz povoluje Ministerstvo financí. Nakonec se ale pravomocí pro regulaci tohoto typu zařízení dočkali i běžné města a obce.

A na úplný závěr si ještě dodejme, že reálný příjem Jihlavy z hazardních provozů všeho typu pro město znamenal nezanedbatelný příjem tvořící jen v roce 2014 pěkných 31 milionů korun.

Leave a Reply