Ministr financí změnil hazardní zákon na odlehčenější podobu

Ačkoliv všichni očekávali, že dojde naopak k velmi radikálnímu zpřísnění podmínek, pravda je nakonec taková, že jej Babiš naopak a zcela bez přehánění doslova a do písmene velmi změkčil. Důvod, proč se tak rozhodl je zřejmý – obava, že naplní kasu menším objemem vybraných daní. A proč byla původní verze tvrdší a přísnější vlastně? Dle svých vlastních slov si dal prý Andrej Babiš nereálné plány, aby pak během jednání nemusel hazardu tolik ustupovat.

Výherní automat

Jak bude vypadat nový loterijní zákon, to již bylo řadou povolaných osob z Ministerstva financí naznačováno a nikdy to nebyly (tedy až doposud) jakékoliv náznaky uvolňovacího rázu. Stručně řečeno, vypadá to, že návštěvník hazardního podniku nebo automatové herny nyní bude moci prohrát výrazně vyšší částky, nežli si podle první verze zákona snad mohl minulý rok myslet.

Ministr se již i nechal slyšet, že to z jeho strany byla pouhá vychytralá strategie, jejíž součástí bylo i to, navrhnout co nejpřísnější zákon, aby pak měl vyjednávací rezervu pro onu situaci, že se do věci vloží i další veřejné osobnosti/podniky spadající pod souhrnné označení zástupci pro-hazardních zájmů. A rovněž naznačil, že není v jeho zájmu (a vlastně ani v zájmu naší země) mít hazardní zákon extrémního až velmi tvrdého ražení, protože by pak pochopitelně vybral na daních sotva polovinu financí, s jakými počítá nyní.

Zatímco ministr financí uvažuje pragmaticky a v mezích a intencích pochopitelných jeho ministerstvu, jeho politické okolí z celé věci není ani trochu nadšeno a nyní se již pěkně do ministra naváží na všech představitelných novinách, plátcích a veřejných i soukromých blozích. Třeba takový předseda vlády a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl toto: „Vypadá to, že v oblasti regulace a zdanění hazardu jedná ministerstvo financí v rozporu s tím, co slibovalo veřejně před komunálními volbami. Zákon má navíc velké zpoždění,“ komentoval věci náš premiér.

Takže, jak to vlastně bylo s hazardním zákonem a jeho návrhem původním?

Kdybychom si tu měli dopodrobna rozebrat počáteční variantu onoho ministrova návrhu, tak v té měl Andrej Babiš zpočátku v plánu limitovat sázku u všech her technického typu v hernách a kasinech. Tedy v první řadě výherních automatů typu interaktivní on-line terminál a to na pět korun. V nové verzi to však bude celá stokoruna. A zatímco tehdy se dala během hodinky legálně a s podporou zákonů prohrát sázejícím uživatelem maximálně částka ve výši dva tisíce korun, nyní se změnila na vyšší. Za tentýž časový okamžik (opět tedy přesně jedna hodina) si hazardu chtivý občan bude moci nyní prosázet již maximálně celé čtyři tisíce a pět stovek.

A co se týče pro změnu kasin a poskytovatel hazardu obecně, tak u těch se minimální částky zvýšily také a to proti interaktivním on-line terminálům právě desetkrát – omezeni v kasinu budete dvěma mantinely. V první řadě tu máme tisícovku korun za jedinou hru. A v řadě druhé maximálně smíte prohrát čtyřicet pět tisíc korun.

A změn se dočkal i samotný časový okamžik, tedy garantovaná minimální časová prodleva která mezi dvěma hrami musí být. Zpočátku jsme se bavili o nejmenší časové prodlevě ve výši pěti vteřin, ovšem ta byla nyní již zredukována na pouhé vteřiny dvě.

Andrej Babiš:“Vím, že můj původní návrh nebyl reálný“

S tím, že jeho plány nebyly reálné, se nyní již ředitel hnutí ANO nijak extra netají, ba naopak, podle všeho se s tím hrdě pochlubil: „Za prvé, takto přísný limit neexistuje nikde v Evropě a za druhé by takové omezení znamenalo snížení příjmu státního rozpočtu až o padesát procent.“

Ministr financí Andrej Babiš taktéž jedním dechem vzápětí doplnil, proč si nechal kvůli politickým důvodům určitý vyjednávací prostor: „Předložení stokorunového limitu hned na začátku by mohlo znamenat, že si hazardní firmy prolobbují v připomínkovém řízení 1 000 respektive 5 000 korun, což byl jejich původní požadavek. Sto korun je v souladu s našimi analýzami a je to méně než například na Slovensku, kde je to pět euro.“

Mimochodem, nový a radikálně volnější návrh byl již poslán do legislativní rady vlády, takže uvidíme, jaký bude jeho další osud, který samozřejmě budeme důkladným okem sledovat.

Sice nedokonalý, ale lepší než doposud

Na některé zajímavé souvislosti okolo celého inovovaného zákona upozornil novináře i náměstek ministra financí Ondřej Závodský, jenž má téměř vše okolo hazardu u nás na starosti. A ten je kupříkladu přesvědčen o tom, že nynější mírnější návrh je pořád lepší, nežli jaká zde byla situace i platné zákony o hazardu před tím: „Současná výše maximální sázky u interaktivních terminálů je 1 000 korun všude. Takže je to výrazné snížení,“ naznačil. A jak ihned poté ještě doplnil, paradoxně k přitvrzení došlo i u některých dalších faktorů přímo i nepřímo ovlivňujících hazardní hru – jako třeba u rychlostí hry: „Současná doba je jedna sekunda, a my to přitvrzujeme na dvě. Že mezifáze byla pět, bylo proto, že jsme neznali všechny dopady.“

A Závodský ujasnil ještě jeden podstatný detail a to přesněji ten, že během tvorby zánovního loterijního zákona bylo předpokládáno, že se veškeré daňové zisky z výherních automatů budou danit pětadvaceti procenty ve finální podobě, avšak nakonec vše dopadlo tak, že si daňový odbor nakonec i zde protlačil navýšení o deset procent a tedy na hodnotu pětařiceti procent.

I k ideálnímu domácímu hazardnímu podhoubí a rozpětí vybraných peněz se náměstek ministra vyjádřil: „Pokud bychom přiškrtili hazard restrikcemi v loterijním zákoně, i navýšenými daněmi, nevybrali bychom nic a hazard by šel do ilegálu.“

I když se Andrej Babiš a vlastně i všichni na Ministerstvu financí (z celkem pochopitelných důvodů) ohánějí při své názorové obraně nejčastěji právě daňovými tabulkami, řada neziskových organizací se v této souvislosti dala slyšet, že úplně vše se jen s peněžního a daňového hlediska zkrátka řešit nedá.

Za zájmy druhé strany tábora se rozhodl promluvit třeba právě specialista pro boj se závislostmi a národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil: „A rozhodně neplatí přímá úměra, že když prodloužíte délku hry na dvojnásobek, že vám na polovinu klesne problém. Tak to prostě není.“
Jak vidno, nadšení novelou tedy určitě nejsou hlavně lidé jenž hazard a gambling řeší ve své práci takřka každý den. A právě tito zástupci se ohánějí nedávnou studií, která prý na svých stránkách prokazuje, že když stát platí léčení závislostí (zde se přirozeně myslí těch dotýkajících se nějakým způsobem hazardu), stojí ho to údajně až čtyřikrát více, nežli kolik vybere na daních před tím.

Bude nový zákon zbytečný nebo převratný?

Někteří jsou dokonce i toho názoru, že je celá tato novela jakýmsi způsobem v podstatě zbytečná a málo převratná. To samozřejmě ukáže až čas, co si ale můžeme rozebrat již dnes, tak další věci, které se sice ještě v dřívější verzi návrhu novely objevily, do finální verze se ale přesto nedostaly.
Tak třeba, v původní verzi návrhu nového loterijního zákona bylo proklamováno i to, aby mezi třetí hodinou ranní a desátou hodinou dopolední nebylo otevřeno a veškeré hazardní herny měly povinně zavřeno. A zmiňme si určitě i to, že v případě probíhající hry na určitém výherním automatu by si hráč musel dát každou hodinu aktivní hry minimálně čtvrthodinku pauzu. A neprošel (kupodivu) ani velmi zajímavý nárok a povinnost informovat hosta o jeho již zde dosažené celkové prohře. Znovu zdůrazňujeme, že vše právě zmíněné sice bylo v novele plánováno, ale nakonec se tam nepropracovalo.

Martin Svoboda ze sdružení Občané proti hazardu je tím vším ale doslova zhrozen a soudí, že ministerstvo povoluje příliš a i jeho komentář tomu odpovídá: „Ze zákona vypadly veškeré části, které měly chránit hráče před vznikem patologického hráčství a závislosti. Bez těchto omezení a s razantním navýšením možnosti prohry je zákon zbytečný, respektive závadný a nelze ho doporučit k přijetí.“

Berete jakékoliv sociální dávky? Pak do herny ani nechoďte…

Upravená verze „nového“ loterijního zákona chystá u nás v celé hazardní a výherně automatové branži velké změny. Dokonce si od něj někteří slibují ty největší změny za poslední léta. Ať už to tedy časem dopadne jakkoliv, fakta jsou nyní taková, že jeho inovovaná verze by měla začít platit již od příštího roku.

Aktuálně se ovšem věci okolo něj mají tak, že je tento termín spíše (nebo lépe řečeno „přinejlepším“) nejasný. Celou věc totiž ovlivňuje a komplikuje i to, že se prozatím ještě nestihlo schválení zákona u Evropské komise a to ještě ani nemluvíme o další (a prozatím připravované) specialitce – totiž registru hráčů. Tam by se samozřejmě musel povinně zapsat každý, kdo by chtěl podobné podniky navštěvovat a hazardu v jakékoliv formě se zde věnovat. Celá myšlenka za systémem je prý v prví řadě určitě ta, aby se sem nevydávali lidé, kteří tam nemají co dělat, jako třeba někdo, kdo aktuálně pobírá sociální dávky.

A nesmíme zapomenout na závěr zdůraznit ani to, že nová verze loterijního zákona hodlá plošně zavést navýšení daní z veškerých hazardních aktivit. Tak třeba veškeré zisky z výherních automatů by se po novu měly danit pětatřiceti procenty a kasina i loterie pak přijdou o celých třicet procent svých příjmů. Kdybychom měli uvést hodnoty pro kurzové sázky, tak ty dosahují k procentům pětadvaceti.

Kdyby se snad během celého schvalovacího procesu objevily nějaké problémy, i na to prý ale Ministerstvo financí myslelo a má v záloze ještě i plán (a tedy návrh zákona) alternativní spočívající v další, o něco málo tvrdší úpravě zákona. Ta by měla pro změnu kompletně a plošně navýšit daně pro všechny představitelné varianty výherních automatů, her a loterií a to z nynějších procent dvaceti na pětadvacet.

Leave a Reply