Omezení heren v Plzni platí již rok, přesto nezmizely

Také město Plzeň patří k těm místům v ČR, jenž se rozhodli přísně zatočit jak s výherními automaty, tak i hazardem obecně. A to úspěšně učinili již před více jak rokem a půl, odkdy i platí aktuální vyhláška. I když místní vedení města tvrdí, že se vypořádalo s hazardem a výherními automaty na jedničku, jde podle některých jiných názorů o mírné přehánění aktuálního stavu. Ten je totiž takový, že hazard ani hrací automaty odsud stále nezmizely takříkajíc docela, takže řada lidí zde volá po zesílení tlaku na hazard i výherní automaty ze strany místní radnice.

Hrací automat

Situace v Plzni je asi takováto: místní anti-hazardní vyhláška je v platnosti od druhé poloviny roku 2013. Kdo od ní ale čekal nějaké převratné změny, patrně se zklamal, jelikož až dodnes se prakticky nijak nesnížil objem míst, kde se lze v Plzni výherním automatům a hazardu oddávat.

Plzeň čeká na Ministerstvo Financí

Ze strany zástupců města ovšem zazněl více než dobrý proti-důvod. Ti totiž tvrdí, že musí počkat na Ministerstvo financí a jmenovitě na jeho zrušení licence na provoz videoloterijních teminálů (též známé pod zkratkou VLT). Proces sám o sobě není nijak extrémně rychlý a navíc jej začali poslední dobou velmi aktivně provozovatelé heren zdržovat ještě tím, že podávají odvolání.

Abychom si to celé představili v nějakém větším měřítku… Taťána Vítová z magistrátu sdělila, že od doby vstoupení nové vyhlášky v platnost Ministerstvo financí zrušilo doposud v Plzni licence jen u čtyř VLT. Přitom na území města jich je ve velmi aktivním provozu celých sedmnáct set.

VLT ale nejsou v Plzni jedinými hazardními zařízeními přirozeně. Výherní automaty spadající pod definici „jednoduché herní přístroje“ již trochu zredukovány přece jen byly. Bylo jich tu dříve stovek několik, ale zůstaly jich tu stovky zhruba již jen dvě.

Město též dříve spolu s uvedením své vyhlášky slibovalo, že se v Plzni omezí počet hazardních heren ze tří stovek na asi tak zhruba sto a dvacet. To by reálně dosahovalo omezení 60 %, nicméně k tomu se rada města dodnes ani náhodou prý nepřiblížila.

Ani v roce 2017 očekávaný nový hazardní zákon nemusí být všelék

I když o něm u nás stále všichni pořád mluví, zatím ještě nikdo neví docela určitě, co přinese nový loterijní zákon. Ten přislíbilo Ministerstvo financí sice již od roku 2017, ale to bezesporu není nikde na ministerstvu vytesáno do kamene, že ano… Plzeňská radnice je zatím ve stádiu váhání a vyčkávání na další akce státu.

Vše už ale prý dle některých místních zastupitelů trvá tak dlouho, že řada z nich (kupříkladu členové plzeňské TOP 09) již město aktivně kritizuje za jeho pasivní postoj. Pro změnu primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD) v lednu naznačoval, že když se do hazardu brzy takříkajíc nepustí co nevidět sám stát, budou to muset udělat města sama: „Budeme znovu navštěvovat všechny herny a kontrolovat je. Budeme prověřovat, jestli provozovatelé dodržují všechny podmínky, které město stanovilo.“

Za případné zjištěné problémy (třeba přes umístění zakázané reklamy venku nebo že v nich bude chybět městem v hernách nárokovaný kamerový systém apod.) by pak přirozeně vždy došlo k sankcím.

Revize vyhlášky bude na každý pád

Plzeňská radnice zatím nepočítá s tím, že by nějak radikálněji proškrtávala seznam povolených míst, kde se ve městě herny mohou nalézat: „Ale diskuse k vyhlášce určitě vznikne. Pak by to ale chtělo domluvit se na systémovém řešení, které podpoří všichni,“ dodal ještě primátor.

Roman Zarzycký (předseda klubu zastupitelů ANO) se zase nechal pro změnu slyšet, že by pro něj byla průchodná i ta cesta, zkrátka tolerovat casina již existující. Ale obecně by se měl sledovat trend mířící za redukcí počtu heren ve městě: „Budeme to podporovat. Pokud náklady na odstraňování následků hazardu dvakrát převyšují výnos z něho, měli bychom být razantnější,“ je právě jeho aktuální názor.

A to třetice tu máme ještě Michala Vozobuleho (šéf klubu TOP 09), jenž se domnívá, že již dávno nastal dobrý čas pro to, aby radnice více tlačila na omezení počtu místních heren: „Je to zralé na revizi vyhlášky. I proto, že jsou stále platná usnesení Plzně-Slovan nebo Plzně-Doubravky. Na Slovanech herny nechtěli vůbec a v Doubravce připustili jen jedno kasino.“

Leave a Reply