Poslanec Jan Volný prosazuje zvýšení daní u hazardu a preferuje odevzdání těchto peněz na sport

Místní ředitel lokální krajské pobočky politické strany ANO za Plzeňský kraj jménem Jan Volný v tuto středu navrhl ve Sněmovně vyšší daňové srážky z hazardu. Podle jeho předlohy by mělo dojít obecně ke zvýšení poplatků za výherní automaty a celkově by se měla i zvýšit daň z hazardu z doposud platných dvaceti procent až kamsi na hranici dvacet pět procent.

Automatová herna

Jestliže bude právě zmíněná novela přijata, tak se všichni v České republice mohou těšit, že její platnost nastane přesně k 1. lednu příštího roku. Mimochodem, zrovna stát samotný by na tom všem měl vydělat další dvě miliardy korun na daních (+ to posléze znamená i dalších až tři sta milionů korun pro obecní rozpočty), jenž by měly jít hlavně na podporu sportu.

Podle všech náznaků a na internetu dostupných informací to vypadá, že se vládní trojkoalice skutečně dohodla na tom, že daň z hazardu zvýší již po volbách. A jak bylo naznačeno jejími jednotlivými členy, ta by měla Volného návrh podpořit. Mimo jiné jí samozřejmě vyjádřil podporu i místopředseda Sněmovny a KDU-ČSL Jan Bartošek, který věc i okomentoval pro magazín Idnes.cz těmito stručnými slovy: „Hazard v této republice je třeba zdanit a regulovat. Je to možnost posílení státního rozpočtu. V tomto ohledu je to dobrý krok.“

Jak to tak vypadá, celá věc se zdá být již dopředu přijata… A musíme doplnit rozhodně i onu drobnou informaci, že jediná věc, o které se zde má posléze ještě hlouběji diskutovat, pak bude ten fakt, že Lidovci nechtějí peníze jen pro sport, ale také pro prevenci a léčbu sociálně patologických jevů. To je ale již poměrně detail, že ano.

Co na to občan?

Internetové názory běžných občanů na věc se různí a jak je jejich nedobrým zvykem, jsou typicky dosti extrémního rázu. Kromě hlasů volajících po kompletním zakázání hazardu v Česku se ozvaly mezi lidmi i názory požadující ještě větší kontrolu nad vyplácenými dávkami, jenž často končí právě v hernách a výherních automatech všeho druhu.

Stejně je to paradox, že zrovna ve státě, kde je u veřejnosti normální sázet celý život Sportku (mimochodem vracející hráčům padesát procent) se lidé a veřejnost dívá na ctitele výherních automatů (vracejících zhruba pětaosdmdesát až pětadevadesát procent) jako na největší zvrhlíky…

Leave a Reply