Poslední hazardní trend? Gamblified aneb jakákoliv PC/mobilní hra proměněna na hazard programátory financovanými Synotem

Představovat lehce kontroverzní osobnost senátora Ivo Valenty, majitele Synotu na našich stránkách, jistě již nijak více nemusíme, nakonec, mluvíme o něm poslední dobou téměř denně. A proč jej zmiňujeme právě a zrovna nyní? Inu, musíme na to „jít od Brna“, abychom vám věci skutečně vysvětlili. A tentokrát to nemyslíme příslovečně, ale doslova!

Výherní automaty v herně

Jde o to, že v Brně je to již dobrý půlrok, co si zde místní zastupitelé odhlasovali úplný zákaz hazardu, přesto ale, zdá se, že si Synot s Valentou našli opět jednu originální cestičku, jak se s věcmi vypořádat. Zatímco výherní automaty a další podobná uděláte budou postupně z města vystrnaděny pryč, Synot přišel s nápadem jiným, lepším a stále se samozřejmě nějak týkajícím hazardu. Zkrátka dotuje svými financemi lokální programátorský tým, jenž dokáže z prakticky libovolné počítačové nebo mobilní hry udělat její hazardní verzi o peníze. Došlo zde tedy k tomu, že Valenta dotuje tým pojmenovaný „Gamblified“, který řečené provádí.

Našemu hazardnímu králi se, upřímně řečeno, poslední dobou a co se týče byznysu až tak moc dobře nedaří. Obchod s Řeckem rekordní výše je sice skvělý, ale firmu gigantičnosti Syntou celoročně určitě nevytrhne. A vzpomeňme navíc i jeho místní problémy (totiž v ČR) poté, co se jeho výherní automaty (typu video-loterijní terminály – VLT) postupně ocitaly mimo tržní slunce poté, co je u nás jednotlivé obce a města začaly zakazovat. I tohle bude zcela nepochybně jedním z důvodů, proč se rozhodl pro podobnou věc. Umožňuje mu to rovněž se přenést ze zakouřených a veřejností proklínaných heren, které jsou ve městech často každému na očích do soukromí notebooků, PC a chytrých mobilů.

Hazard se dá nalézt skutečně všude – i ve hrách hraných jen pro zábavu

Zakladatel společnosti Gamblified, Michal Paleček ke svému dítku řekl následující: „U automatů zmáčknete tlačítko a dozvíte se výsledek. Tady zmáčknete více tlačítek a dozvíte se výsledek. Princip je stejný. Matematika ale úplně jiná. Výsledek ovlivňují i schopnosti hráče. Chceme ale, aby velkou šanci uspět měli i hráči začínající.“

Jak vidno, hra o reálné výhry a peníze bude obratem na dosah ruky i všem těm, kteří si doposud jen sem a tam dali hodinku nebo dvě nad nějakou svou oblíbenou hru určenou a zpočátku i vnímanou jen jako software určený toliko pro zábavu.

A jak to má celé fungovat? Tak třeba, poté co, hráč zlikviduje několik přívalových vln zombií, z těch vypadnou peníze. A tyto prozatím vždycky fungovaly jen ve hrách při nakupování vybavení, lepších zbraní apod. Zatímco ale zde (a po programátorském zásahu Gamblified) si hráč tímto bude moci vydělat údajně a klidně třeba i stovky EUR. Ale platí samozřejmě, že stejně tak snadno bude moci i sázku prohrát. Vše je přirozeně matematicky tak propočítáno, aby casino mělo, jak bývá koneckonců zvykem, určitý malý, ale statistikou garantovaný zisk.

K věci se vyjádřil i odborník na hazard, Martin Svoboda: „Je to velmi nebezpečný trend. Hazard v Česku byl dlouhodobě zvyklý na benevolentní podmínky nastavené státem. Nové podmínky mu život zásadně komplikují, a tak se hledají nové zdroje peněz.“

Naopak Michal Paleček má za to, že hry upravené společností Gamblified jsou lepší a taktéž i méně nebezpečnou náhradu za obvyklé výherní automaty pro skutečně velmi těžký kalibr gamblerů. Celá věc totiž prý může mít i výchovný charakter. Dá se třeba omezit počet možných sázek na jeden den apod. Doufá ale v to, že se věci vybavené hazardním pozadím stanou novým módním trendem mezi ctiteli tradičních počítačově-herních (nikoliv výherních jak vidno) zábav.

A na čem pracuje Gamblified v těchto dnech? Developeři se nechali slyšet, že prý aktuálně a v poslední době změnili tradiční verzi hry známé jako Flappy Bird na Flappy Chip. Přislíbily ale i úpravy celosvětově známých es a AAA+ titulů, o kterých však prozatím odmítli mluvit konkrétněji. Co ale přece jen ještě prozradili, tak fakt, že spousta z oslovených vývojářských studií, jichž se na celý proces vyptali, je odmítla podporovat a o žádné úpravě hry nechtěla ani slyšet.

Další novela zákona opět zatočí s hazardními paragrafy

Firma Gamblified měla problémy i s jihomoravským inovačním centrem, jenž usnadňuje start začínajícím firmám (na vině bylo přirozeně ono hazardní zaměření podniku). Tehdy se ale do všeho vložil Ivo Valenta a nápad jej podle všeho velmi oslovil, jelikož tým Gamblified začal obratem pracovat (a již s jeho dotacemi) na předělávce titulu Dead Trigger, jenž pochází od jiné brněnské (a již slavící úspěchy po celém světě) firmy Madfinger Games.

Šéf Synotu Ivo Valenta se k věci vyjádřil stručně a krátce, jen konstatoval, že do podobných moderních technologických firem a projektů investoval asi tak deset milionů EUR, což je zhruba tři stovky milionů korun. Tím ale ještě neskončil a dodal, co si o celém trendu myslí: „Všichni se od podobných firem svým způsobem učíme a já si zejména mladých lidí, kteří v tomto směru podnikají a jsou plni nápadů a elánu, velmi vážím. Budoucnost totiž patří internetu, který i v oblasti počítačových her začíná hledat nové směry a možnosti, a právě tady je jedna z nich. V tom nás nakonec utvrzuje i zájem zahraničí o podobné aplikace.“

Zájem ze zahraničí zde samozřejmě Valenta nenaznačil náhodou, protože se Gamblified se svými produkty prozatím ponejvíce zaměřuje právě tam. A abychom byli konkrétnější, jde o USA a Velkou Británii. Jak jsme se ale již mnohokrát přesvědčili, Ivo Valenta je podnikatel, který si vždycky najde na trhu cestičku, takže na tyto země se dozajista dlouhodobě neomezí. A proč by to také dělal, když má k dispozici všechny trhy světa?

Online hazard v Česku stále nelegální

Paleček potvrdil, že s ohledem na stále platící zákony a fakt, že je u nás hazard v online podobě zakázán, nechtějí nějakým způsobem obcházet zákony (ne snad, že by to spousta z poskytovatel hazardních zábav na internetu dnes relativně běžně nedělala). Ačkoliv se již objevily ohledně tohoto tématu jisté první náznaky o připravované novele, vše se prozatím pořád více a více protahuje, takže jestli to takto půjde i nadále, začne ona důkladně chystaná novela platit až od 1.1. 2017 (a to kdoví jestli).

USA je ovšem, co se hazardu týče, trh skutečně a zcela bez přehánění giganticky obrovský. Jen za letošní rok by měl dosáhnout finančního rozsahu čtyřiceti milionů dolarů. A to samozřejmě poskytuje velký prostor pro společnosti typu Gamblified. Tak třeba, ani ta se hned nezapomněla rovněž pochlubit, že zrovna jednají o spolupráci s jednou firmou z Las Vegas, která provozuje v 70 % místních casinech svoje stroje.

Leave a Reply