Regulace hazardu v Teplicích se ani napotřetí nepodařila

Co se týče tohoto „českého Las Vegas“ (ale proslulého mimo jiné i svými lázňemi), tak i zde se před několika dny řešila vyhláška regulující hazard. A aby to nebylo málo, to dokonce již potřetí. Nicméně, místní zastupitelstvo čítající sedmadvacet zastupitelů opět nenašlo společnou řeč, takže i napotřetí bylo vše odloženo.

Výherní automaty budí rozporuplné emoce ve všech městech, kde se o nich jedná a v Teplicích to platí o to více, protože se jich zde nachází nejvíce z celého Česka.

Hned na úvod se samozřejmě vnucuje primární otázka, proč vlastně vzbuzují výherní automaty a hazard právě v Teplicích takové emoce. Inu, je jich tu totiž celých patnáct stovek. Připomínáme pro zajímavost, že v Ústí nad Labem jich je polovička, stejně jako třeba v Mostu.

Místnímu zastupitelstvu už mnoho času na podobně rozvleklé jednání již ale nezbývá, protože nová vyhláška o hazardu a výherních automatech by měla být hotova ještě před koncem roku.

Rada předložila návrh spočívající v tom, že by se v místních vodách zachoval aktuální stav a další výherní automaty se již nepovolovaly. Příjem z nich tvoří pětasedmdesát milionů korun, což mimochodem odpovídá deseti procentům místního rozpočtu. To byl nicméně ten k hazardu shovívavější návrh – to takové opoziční sdružení „Volba PRO! Teplice“ tady chce výherní automaty od 1. června letošního roku zkrátka kompletně zakázat. A aby se nám situace ještě trochu více zkomplikovala a znepřehlednila, byl přednesen ještě jeden protinávrh Michalem Kasalem ze sdružení „Hnutí Pro sport a zdraví – Teplice“. Ten navrhoval, aby bylo v lokalitách Trnovany a Prosenice staženo z provozu pětačtyřicet výherních automatů.

Po zvážení všech přednesených požadavků se náměstek Hynek Hanza (ODS) raději rozhodl přednést koaliční návrh kvůli odložení hlasování. Rada věc samozřejmě bude muset chtě-nechtě vyřešit později a přednést časem návrh, jenž bude průchozí pro všechny zúčastněné skupiny.

Objem výherních automatů, kasin i heren se v Teplicích poslední dobou rapidně zvyšuje, což samozřejmě budí pozornost. Začátkem roku byste zde nalezli sedmdesát sedm heren s videoterminály/výherními automaty. No a již koncem října jich bylo osmdesát pět (celkem šlo tehdy již o 1157 výherních automatů). Objem kasin vzrostl též a to více než znatelně: ještě v lednu pouhých šest. Koncem října však už celých dvaadvacet. Místní zastupitelé uvedli, že Teplice mají po přepočtu na jednoho obyvatele prý ten zdaleka největší objem instalovaných výherních automatů. Konkrétně jde o třiatřicet obyvatel na jeden výherní automat.

Připomínáme v této souvislosti, že regulace a zákazy hazardu jsou již leckde na severu ČR již běžnou praxí. Tak třeba takový Chomutov začátkem letošního března nepřijal jen vyhlášku zakazující zde toliko provoz výherních automatů na celém svém území, ale rovnou kompletní zákaz hazardu.

Leave a Reply