Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her podporuje tažení proto kvízomatům

Organizace, jenž je u nás známa pod zkratkou SPELOS (ne, skutečně se nejedná o nic snad nějak spojeného se speleologií čili zkoumáním jeskyní, ale jde o seriózní organizaci „Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů a dalších her“), dala prostřednictvím své tiskové zprávy a prezidenta SPELOSu Petra Vrzáňe na vědomí veřejnosti několik dalších informací komentujících kauzu dotýkající se legality kvízomatů, podívejme se tedy na ně.

Výherní automaty v kasinu

Spelos se ohrazuje proti tvrzení ministra financí, Andreje Babiše, podle něhož provozovatelé, jejichž herní zařízení musela ukončit provoz v důsledku zrušení povolení ministerstvem, provozují kvízomaty. Tyto provozovatele dokonce označil za ty, kteří z úředníků dělají hlupáky. SPELOS, sdružující legální podnikatele, s tímto výrokem zásadně nesouhlasí. Naopak sám dlouhodobě aktivně podniká kroky, směřující k odhalování a postihování tohoto nelegálního provozu.

Vysloveně pak k celé věci říká: „S nelegálními provozovateli bojujeme už několik let. Jako první jsme například upozornili na o.s. Život je hrou, na které jsme také podali trestní oznámení. V souvislosti s kvízomaty jsme podali ministerstvu podnět k prošetření, na jehož základě bylo taktéž podáno trestní oznámení. Současně jsme vytvořili Mapy nelegálního hazardu, kam členové SPELOS za pomoci představitelů samospráv i samotných občanů zveřejňují odhalená místa nelegálního provozu,“ uvedl prezident SPELOS, a posléze ještě doplnil: „Jsme rádi, že stát chce v tomto směru konečně začít něco dělat. Jakákoliv represivní opatření vítáme.“

Podle SPELOS je velmi podhodnocen také počet provozoven s kvízomaty, který Ministerstvo financí odhaduje asi tak na 200. Podobných provozoven je na území České republiky ale několikanásobně více. Jsou však často umístěny tam, kam se nedostane ani policie – například jde o soukromé kluby, ale také garáže nebo byty.

„Přestože ministerstvo již více než rok slibuje, že proti kvízomatům tvrdě zakročí, je zarážející, že doposud v této souvislosti byla udělena jediná pokuta, a to společnosti VINDARON PRO, s.r.o., největšímu provozovateli kvízomatů. Paradoxem však je, že soud přiznal žalobě, kterou tato společnost podala, odklad. To v praxi znamená, že daná společnost pokutu ve výši téměř 10 milionů platit prozatím nemusí! Vymluvila se totiž na to, že by to pro její další provoz bylo likvidační. Právě to by přitom znamenalo vyřešení situace a ukončení provozu kvízomatů,“ doplnilo Vrzáň.

SPELOS dlouhodobě upozorňuje na to, že rozmach černých heren způsobuje současná velmi nepřehledná legislativa, která právě ilegálnímu provozu nahrává a legální podnikatele znevýhodňuje. Důkazem toho je i aktuální novela poslance Volného, která opět nelegální provozovatele neřeší, a je pouhým bičem na řádné provozovatele, kterým výrazně zvyšuje daňovou zátěž.

„Doufám, že Ministerstvo financí začne brát na současnou situaci zřetel a problémy začne neodkladně řešit. SPELOS je i nadále připraven poskytnout veškerou součinnost.

Leave a Reply