Stát hodlá tvrdě postupovat proti nepovoleným kvízomatům

Že není naše vláda a legislativa moc nadšená z provozování tzv. kvízomatů, tedy výherních automatů kombinujícího hazardní sázky a znalostní testy do jednoho, to není žádné šokující odhalení. Jistě vás ani nás pak proto v této souvislosti nezaskočí zjištění, že se proti nim vláda chystá co nevidět a bez jakýchkoliv servítek řádným způsobem zasáhnout.

Výherní automat typu kvízomat

Včera to sdělil na tiskové konferenci novinářům náš ministr vnitra Pavel Chovanec (ČSSD) a to ihned poté, co si na toto téma promluvil s ministrem financí Andrejem Babišm (ANO). Kvízomaty jsou sice nepovolená zařízení, přesto se ale o nich ani náhodou určitě nedá konstatovat, že by měly z našich restauračních zařízení a heren vymizet – sám Babiš uvedl že jich je po Česku ještě dost a dost na zhruba dvou stovkách míst.

Ministr vnitra Pavel Chovanec se k této věci nechal slyšet následujícími slovy: „Tu cestu jsme našli, já ji zatím nebudu prozrazovat a jsme připraveni velmi tvrdě zasáhnout.“ Jelikož tato zařízení připravují stát na příjmech z daní v řádu desítek milionů korun, taktéž uvedl i to, že dokonce zjistili i jisté aktuální tendence, dovážet sem další podobné kvízomaty zbrusu nové a opět nikoliv (jak také jinak) košer cestou.

I Andrej Babiš neodolal a k věci se vyjádřil: „Poté, co některá města zrušila automaty, tak jejich provozovatelé zavedli tyto kvízomaty a tváří se, že nemají s hazardem nic společného. Je to asi na 200 místech v ČR. Tito provozovatelé z nás dělají hlupáky.“

Na zprvu řečením mítinku se ale nesetkali samozřejmě pouze pánové Babiš a Chovanec, ale vysláni tam byli i zástupci dalších státních zákonných struktur a legislativ, kterých se tato věc (tu více a tu méně okrajově) nějakým způsobem dotýká: jmenovitě to byli lidé z ministerstva spravedlnosti, taktéž však i státního zastupitelství, policie a finanční správy. Všem šlo samozřejmě o to, najít pro stát elegantní řešení, jenž by ho s problémem nelegálního provozu kvízomatů a jeho dovozců/provozovatelů vypořádal jednou provždy.

Připomínáme, že výherní automaty spadající pod označení „kvízomat“ mají u nás dlouhou minulost. Je to již celý rok, co na ně v srpnu upozorňovala dřívější ministryně spravedlnosti Helena Válková. A již tehdy naznačila, že je nutno tento veřejný hazardní zádrhel číslo jedna řešit podle platných zákonů a jejich provozovatele postihovat, jak to jen půjde za nelegální provozování výherních automatů. A tehdy také vůbec poprvé v našich končinách došlo k tomu, že tzv. Specializovaný finanční úřad uvalil první pokutu za nelegitimní provoz kvízomatů.

Leave a Reply