Stát pořád marně bojuje s kvízomaty

Ještě, nežli se na toto téma rozpovídáme, musíme připomenout, že kvízomaty jsou sice také výherní automaty, ale s jednou zásadní odchylkou. Jejich provozovatelé si totiž vymysleli rafinovaný úskok, jak se vyhnout ne zcela dokonalému loterijnímu zákonu a tímto i případného nároku Ministerstva financí na získání povolení k provozu.

Hráči na offline výherních automatech

Kvízomaty jdou na hazard oklikou přes znalostní hry. Nějakou chytrou hlavu totiž napadlo, že když bude muset účastník před vlastní hazardní hrou vždy nucen zodpovědět směšnou až triviální znalostní otázku, rázem nebude dané zařízení spadat pod příslušnou definici. Důvodem je pochopitelně ten fakt, že to vzbudí v návštěvníkovi i státu dojem, že vaši výhru tu neovládá náhoda, ale výhradně a toliko vaše znalosti. Jak se ovšem dnes ukazuje, ze strany provozovatel to byl tah přímo mistrovský, jelikož je dnes již v České Republice několik stovek míst, kde na ně můžete narazit.

I když dřívější ministryně spravedlnosti Helena Válková již v srpnu 2014 prohlásila na toto téma, že kvízomaty přece jen půjde podle současných zákonů postihovat, takže je jejich provozovatelé tím pádem nyní zprovozňují neoprávněně. Když se ale na věci podíváme z úhlu dneška, pořád tu příliš nejsou vidět nějaké větší výsledky. I když nám již speciální finanční úřad uložil již i první pokutu za neoprávněný provoz kvízomatů a to společnosti Vindaron Pro, celá snaha nakonec vyšuměla do ztracena. Jak známo, Vindaron Pro se proti celém řízení odvolal a při svém odvolání uspěl. Uloženou pokutu ve výši skoro deseti milionů korun prozatím platit nebude, protože jak usoudil Krajský soud v Ostravě, celá pokuta by byla pro firmu likvidační.

Je kvízomat výherní automat nebo není?

Základním kamenem úrazu je pro postihování podobných provozovatel posudek, který pochází od Elektrotechnického zkušebního ústavu (EZÚ) a jenž tvrdí, že kvízomat není výherní automat. A když pak někdo chce jejich postih po policii (mimochodem spadající pod Ministerstvo vnitra), tak tyto skupiny se samozřejmě odvolávají právě na něj. Když dnes pořád ještě není na kvízomaty žádná „páka“, nelze je celkem logicky ani za co penalizovat, takže i kdyby Policie nebo ministerstvo třeba kolikrát nakrásně chtělo, stejně proti nim zasáhnout nemůže.

Jak to tak vypadá, řečený posudek by měl jakékoliv soudní spory významnou měrou zkomplikovat, ovšem vyskytují se již i četné hlasy zpochybňující serióznost a legitimitu studie. Navíc, jak se k věci vyjádřil sám ředitel EZÚ Dalibor Tatýrek, prý se v jeho ústavu zkoumala pouze ta část, jenž má na starosti otázky, což je jen jedna specifická část kvízomatu, který se mu ale do rukou v kompletní formě zatím nedostal.

Ačkoliv politici tak velmi rádi poslední dobou používají fráze typu „tvrdý boj proti kvízomatům“, jak sami vidíme, přístup české justice a státní správy je spíše vlažný. I přesto všechno jsou ale bojovníci proti výherním automatům a hazardu ve všech formách i nadále optimisté. Slibují si další razantní kroky a údajně i rapidně větší nárůst úspěšných akcí poté, co byla přislíbena mnohem těsnější spolupráce Ministerstva financí a Ministerstva vnitra. No a nám tedy nezbývá nic jiného, nežli si prozatím jen počkat a sledovat další vývoj událostí.

Leave a Reply