Synot rozjel arbitráž proti Česku, jak slíbil

Majitel hazardního holdingu Synot, ale také známý politik, miliardář a majitel monackého občanství, ano to vše a ještě mnohem více je pan Ivo Valenta. A právě on nyní rozjel řízení, v němž proti němu bude stát nejenom Český stát samotný, ale také jeho ministr financí Andrej Babiš.

Výherní automaty

O provedení celé akce již nemůže být ani těch nejmenších pochybností, protože to Ivo Valenta právě sdělil v pořadu Otázky Václava Moravce. A co přesně? Jmenovitě tady uvedl to, že jím vlastněné kyperské společnosti (ty samy pak dále vlastnící holding Synot) již odstartovaly s prvními akcemi v rámci celého (a většího) plánu, uskutečnit celé arbitrážní řízení.

A proč k tomu všemu vlastně došlo? Dle vlastních slov majitele firem jsou za tím licence týkající se provozování videoloterijních terminálů, jenž Synot získal před více jak desítkou let a jenž mu byly v letech 2011-2013 (připomínáme, že to bylo ještě za vlády Miroslava Kalouska, coby tehdejšího ministra financí) zregulovány a posléze přímo zrušeny. Ten se tak dříve rozhodl na základě jiného tehdejšího rozhodnutí Ústavního soudu, jenž dalo volnou ruku městům a obcím, které si chtěli výherní automaty, kasina (a obecně jakýkoliv hazard) regulovat na svém území sami.

Velký spor o velké peníze

Jelikož má holding Ivo Valenty roční obrat v řádu dvanácti miliard korun, dalo se poměrně logicky očekávat, že to tak nenechá. A také nenechal, je zpátky a to i s nárokem na ušlý zisk v řádu stovek milionů korun. Jde tu o peníze, navíc velmi vysoké peníze, takže se dá i nyní předjímat, že celou věc Synot ani Ivo Valenta jen tak nenechá přejít a takříkajíc „vyvanout do ztracena“ bez legální odezvy. Připomínáme pro zajímavost, že hazardní impérium známé jako Synot již vede v České republice stovky podobných správních řízení týkajících se vydaných licencí a jejich následného zrušení.

V pořadu dále padla tato Valentova slova: „Cesta k diskusi je vždycky. My jen říkáme: Nechte dojet licence pro Synot do roku 2017.“ A nezapomněl zde vážným tónem zmínit ani to, že když se se zástupci kyperských firem dostavili na české ministerstvo financí v rámci vyjednání možného smíru, úředníci je prý tehdy vůbec ani nepřijali. A potom uzavřel právě začatou myšlenku i téma těmito slovy: „To se ještě nikdy nestalo, že by stát nepřijal zástupce firmy, která přijela jednat o nějakém smíru nebo vysvětlit si pozice.“ Názor samotného Valenty je takový, že naše ministerstva hazard málo regulují.

Co na to ministerstvo a ministr?

Naopak z ministerstva zazněly hlasy na to téma, že by bylo ideální, citujeme „odstínit“ jak vliv samotného Valenty, tak i celé hazardní lobby v Česku. Co se pak týká názoru samotného ministra financí (a majitele Agrofertu) v jedné osobě, tak ten zase pro změnu jednoznačně naznačil, že se stát bude bránit a to na základě onoho rozhodnutí Ústavního soudu (jenž jsme i my zmínili před několika řádky). Ale ani pouze a výhradně jen u tohoto vyjádření Andrej Babiš nezůstal a ještě jedním dechem doplnil i to, že je on osobně přesvědčen o tom, že je aktuální vedení ministerstva první v historii, jenž prý hazard v našich končinách opravdu reguluje, což Ivo Valenta nemůže vystát. Konkrétně pak sdělil Andrej Babiš následující: „Minulý týden jsme iniciovali setkání, na němž jsme ladili postup s orgány činnými v trestním řízení proti ilegálnímu hazardu za účasti mé a ministra vnitra Chovance.“ A nesmíme určitě zapomenout zdůraznit ani to, že ministerstvo financí (přirozeně v čele s ministrem Babišem) připravuje dvojici zákonů, jenž by se holdingu Synot měly citelným způsobem dotknout.

Jak známo, Synot se věnuje dodávání a provozu výherních automatů všemožných typů a to v mezinárodním měřítku. A právě pro tuto tržní sekci má u nás od dalšího roku platit jednotná daň ve výši pětadvacet procent. A jak je dobře a veřejně známo již teď, pracuje se na ministerstvu na nové verzi zákona o hazardu. Již teď je jisté, že nás na tomto poli čekají velké změny. Prozatím je ovšem známo v první řadě a hlavně to, že by se onen zbrusu nový zákon měl inspirovat obdobným zákonem existujícím a používaným v rámci EU. A co konkrétně by v něm mělo platit? Ještě nejsou známy jemné detaily, ale již teď je jasné, že tento klon zákona unijního plánuje omezovat vše, co jen půjde: počet provozovatelů hazardu a heren v celé České republice, bude tu i limit na počet výherních automatů na celou republiku, no a k tomu všemu navíc se zde ještě ve finále mají zvýšit i veškeré daně a poplatky okolo výherních automatů a heren.

Leave a Reply