Synot se chystá dodat dva tisíce videoloterijních terminálů do Řecka

Představovat skupinu Synot podnikatele Ivo Valenty jistě netřeba, takže rovnou můžeme přejít k tomu důležitému, totiž faktu, že je to právě on, komu se podařil skvělý a mimořádný obchodní krok na řeckém trhu. Jde o to, že jednomu z řeckých provozovatel loterijních her (jmenovitě je to firma „Opap“) dodá celé dvě tisícovky videoloterijních terminálů (též známy jako výherní automaty typu VLT).

Česká autmatová herna

Obchod je to velký, ba velmi velký, protože se v jeho průběhu otočí desítky milionů EUR. Když se to ale vezme kolem a kolem, tak do důsledku bráno, jde vlastně pořád o obchod mezi českými podnikateli. A jak je to možné? Inu, protože akcionáři zmíněné řecké firmy jsou v první řadě našinci Karel Komárek, Jiří Šmejc i skupina J&T.

Ivo Valenta je celou událostí samozřejmě velmi nadšen, což jej i dostalo do hovorné nálady: „V tendru jsme uspěli jako jediný dodavatel z evropského kontinentu.“ Připomínáme též, že Ivo Valenta je předseda rady ředitelů společnosti World Capital Ventures, jinak taktéž hlavního akcionáře holdingu Synot. Celá zakázka bude obrovská, ba gigantická – 16 500 přístrojů se rozdělí i mezi další dodavatele přirozeně, přičemž každá část z nich bude Opapu dodána od někoho jiného (kupříkladu za Anglii zde máme tým Inspired Gaming Group).

„Věřím také, že se nám otevírají dveře do druhého kola výběrového řízení, v němž půjde o dodávky dalších 18 500 terminálů,“ řekl dále Ivo Valenta. Tím ale Synot určitě nehodlá skončit, protože chystá i četné další investice. „Zajímají nás technologické start-upy, odvětví cestovního ruchu a podpora sportu. Momentálně se rozhlížíme po trhu a vyhledáváme vhodné projekty.“ Vypadá to, že pan senátor nebude mít opravdu ani minutu volna…

Hazard v Řecku opět na pořadu dne

A proč jsou vlastně z Řecka dodavatelé výherních automatů všeho druhu tak nadšení? Jelikož zde byla hazardní prohibice po celých devět let. To ale určitě nezabránilo tomu, aby zemi nezaplavily kvanta výherních automatů a heren „černých“ (podle odhadů zde ve špičce bylo v provozu na 150 tisíc modelů bez licence a registrace). Stát se proto rozhodl, že pro něj (a státní příjmy) určitě bude přínosnější, kompletně zde hazard zlegalizovat a zavést vymahatelná pravidla a zákony. A k tomu jsou videoloterijní terminály s online provozem i přístupem vysloveně vhodné, protože se dají snadno dohledat a pak jde i logicky vše zdanit na cent přesně.

Transparentní trh se zde pokusí nastolit náš starý známy, společnost Opap, jenž zde má monopol pro jejich provozování. Jeho licence by měla platit po deset let a jak asi správně tušíte, nebyla zrovna levná. Opap za ni totiž vysázel na dřevo přes půl miliardy EUR. Ale ani to pro něj určitě není konečná. Za dalších 40 milionů EUR připojil řeckou licenci na tamní provoz dostihových sázek, čímž si přivodil jen za minulý rok zisk o 41 % vyšší oproti roku minulému (bavíme se tu o růstu na dvě stě milionů EUR a výnosy nám zde vzrostly taktéž o nikoliv zanedbatelných 15 %, čili na 4,3 miliardy EUR). A ať máme informace o firmě Opap kompletní, ještě si doplňme, kdo je zde majoritním akcionářem – je to fond Emma Delta vlastněný ze zhruba 45 % českou firmou KKCG (Karel Komárek). Investovali do něj ale také Jiří Šmejc a J&T.

Holding Synot má jasno ve svých tržních strategiích, takže míří do světa. A on to vlastně ani nijak jinak udělat nemůže, protože náš trh je malý a má své limity. Synot není ale určitě k vidění jen v Řecku, ale již sondoval i prostředí ve Španělsku a přibýt by měla i Asie a Afrika. Tato na Kypru sídlící společnost zaměstnává po celém světě na tři tisíce lidí a její roční obrat dosáhl až k hranici dvanácti miliard korun.

Leave a Reply