Úplné zrušení hazardních heren těsně minulo Vyškovsko

Vyškovský deník v těchto dnech informoval o jisté místní kauze, která se týká jak hazardu (tedy vlastně spíše jejich provozovatelů), tak i jisté místní společnosti EDP podnikající ve sféře hazardu a též i místních zákonných samospráv.

Výherní automaty v herně

Prve zmíněná firma z Komořan kontaktovala místní samosprávy a vyzývala je k tomu, aby si dobře rozmyslely, zda je to opravdu dobrý nápad, zakázat zde plošně veškerý hazard na svém území. A tedy pochopitelně a logicky v první řadě i veškeré výherní automaty.

K věci se vyjádřilo samotné ministerstvo financí, které se rozhodlo odložit platnost nejnovějšího zákona o hazardu patrně až na rok 2017, přesto ale podnikatelé z této branže mají pořád minimálně jeden další důvod k horšímu spaní: zvýší se totiž poplatky okolo. A to nikoliv drobnou mírou.

Ano, ačkoliv se kompletní implementace zákona do praxe patrně odloží ještě o několik let, již nyní je totiž v platnosti novela zákona aktuálního. A právě jejím obsahem je citelný nárůst daní a poplatků okolo, jenž se má razantně dotnout všech osob z branže (a tedy ve finále určitě i hráčů). Tak třeba konkrétně pro obchodní značku Admiral (spadající pod holding EDP) to značí daňovou zátěž v řádu stovek milionů korun navíc.

Ale nechme promluvit ještě další konkrétní čísla. Aktuálně se odvádí státu právě dvacet procent z jakékoliv částky, jenž hráč v automatové herně prohraje, v novém režimu to ovšem bude již pětadvacet procent. A aby to nebylo málo, má se dvojnásobně navýšit i daň za jedno herní místo (jinými slovy, vlastně jde o jeden povolený výherní automat) z pětapadesáti korun na sto a deset korun.

Celá tato kauza by určitě mohla nepříznivě ovlivnit i situaci na trhu práce. Jde o to, že EDP zaměstnává celkem na třináct set zaměstnanců (o dalších tisících v dceřinných společnostech ani nemluvě). Bude tedy jen a jen na místních samosprávách, zda hodlají i nadále protlačovat do života nové vyhlášky zakazující a omezující to či ono. Logicky, když někde bude herna zrušena, samozřejmě její zaměstnanci přijdou o práci.

Kraj se k věci vyjádřil bohužel zcela jednoznačně. Jeho stanoviskem je, citujeme: „Doporučení krajského zastupitelstva, aby obce přijaly opatření vedoucí k úplnému zákazu nebo výraznému omezení hazardu na jejich území, stále platí.“ Kraj k tomuto rozhodnutí vedly obecně známé faktory o společenské nevhodnosti hazardu a vysoké přidružené společenské náklady. Zkrátka, místní hejtman (p. Hašek) má v plánu i nadále obce podporovat v jejich dlouhodobé snaze regulovat hazard. Na druhou stranu, zcela jej potlačit určitě nemůže, protože je to právě hazard, jenž tvoří nemalý podíl z celku u příjmů obcí i měst. Na každý pád není (a ani nikdy zcela patrně nebude) zájmem státu hazard a výherní automaty zcela vytlačit z našeho okolí.

I holding EDP má na své straně ale pádné argumenty, které jasně naznačují, že jednání se potáhne dlouho – ve svém dopise třeba zdůraznil, že jak je známo (a to z ne až tak vzdálené historie), úplnou prohibicí se nikdy nic nevyřešilo. Ta naopak dává o to větší prostor k existenci nelegálních heren.

Podle všeho je jen otázkou času, nežli se i na jiných místech dočkáme podobných akcí a omezení. Což nás přivádí k onomu závěru, že brzy bude jediné rozumné místo, kde se příznivci výherních automatů mohou opravdu dosytosti „vyřádit“, online svět.

Leave a Reply