Videoloterijní terminály mohou Česku přivodit arbitráž

Dvě společnosti pocházející z holdingu známého jako Synot a patřícího panu Ivo Valentovi, si nárokují na České Republice odškodnění za ušlý zisk. Stát měl dle jeho názoru firmy poškodit tím, že ministerstvo financí ukončilo platnost jeho desetiletého povolení k provozu těchto videoloterijních terminálů. K tomu došlo ze strany ministerstva jako reakce na jisté rozhodnutí Ústavního soudu, jenž umožnilo obcím regulovat hazard.

Výherní automatyMinisterstvo financí bylo na možnost arbitráže proti Česku upozorněno přímo dvěma kyperskými společnostmi, přes něž senátor Ivo Valenta řídí loterijní holding Synot. A nejde přitom o nikterak malé částky. Provozovatelé videoloterijních terminálů si nárokují celé stovky milionů korun.

Období připouštějící smírné řešení již propadlo začátkem roku, takže spor je, zdá se, nevyhnutelný. Ministerstvo financí již i březnu dostalo dopis, v tom duchu, že na smír již není prostor a lze tedy co nevidět očekávat jedině arbitráž.

Mluvčí ministerstva pan Radek Ležatka pak uvedl k věci ještě tyto doplňující údaje: „Jedná se o společnosti WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited, jež na území České republiky investovaly prostřednictvím společností náležejících do skupiny Synot. Dle tvrzení žalobců se výše požadovaného odškodného bude pohybovat ve stovkách milionů korun.“

A o čem tedy vlastně celý spor skutečně na pozadí je? Ministerstvo financí zrušilo povolení na provozování videoloterijních terminálů a to po rozhodnutích Ústavního soudu v letech 2011 a 2013. Licence byly zpočátku vydány na deset let, poté se ale ministerstvo financí rozhodlo spíše vyjít vstříc obcím, jenž měli zájem na tom, regulovat si hazard na svém území samy. No a provozovatelé terminálů si dnes samozřejmě nárokují veškerý jim údajně ušlý zisk. Dá se předpokládat, že kdyby celá akce skončila úspěchem pro senátora, štěstí by patrně zkusili v arbitrážích i další údajně poškození provozovatelé videoloterijních terminálů.

Lidové noviny pak celou věc okomentovaly zdůrazněním onoho faktu, že Valenta má na své straně v tomto sporu i bývalého arbitrážního experta ministerstva financí Radka Šnábla. Ten sám k věci naznačil toto: „Konzultace se netýkají výhradně arbitráží. Jde o celou oblast mezinárodněprávních otázek.“ Problém s pomocí protistraně by zde vzniknout prý určitě neměl, protože po odchodu z arbitrážního oddělení ministerstva v tom člověku údajně žádná smluvní doložka nebrání.

Leave a Reply