Babiš byl obviněn z účelového odložení zákona o hazardu

Za prstem namířeným na našeho aktuálně úřadujícího ministra financí Andreje Babiše (ANO) není nikdo jiný, nežli jeho kolega ve zbrani poslanec Ladislav Šincl (ČSSD). Konkrétně pak uvedl, že kvůli své schůzce s majitelem loterijního gigantu Synot (senátorem Ivem Valentou) se vědomě rozhodl o rok zpozdit platnost stávajícího zákona o hazardních hrách. Též mu v této souvislosti vytýkal, že stát tak kvůli tomu všemu přichází o miliony.

Hrací automaty

Zrovna pánové Šincl a Babiš nejsou podle všeho zrovna ideální dvojka, která by spolu vyrazila po práci třeba za sportem. Šincl vede s Babišem sporty již celý týden a drsně ho napadl přímo na stránkách ČSSD. Andrej Babiš samozřejmě jakékoliv podobné fámy a tvrzení jednoznačně odmítl.

Vše začíná a končí u nového zákona o hazardu

Prvním návrhem nového zákona o hazardu se Ministerstvo financí ČR pochlubilo již koncem loňského roku. Již v letošním březnu nám všem však oznámilo, že patrně nezačne platit hned od ledna 2025 (jak se dříve plánovalo), ale dokonce až o celý rok později. Jako hlavní důvod byla úřady zmíněna nutnost posouzení zákona Evropskou komisí a zpozdit se mělo vše též i kvůli další záležitosti související s výběrovým řízením na monitorovací systém.

Zrovna Šincl má ovšem o celém zpoždění naprosto jinou teorii: „Také víme, proč zřejmě začne platit zákon až v roce 2025, nikoliv už v roce 2025. Rozhodnutí vzniklo na základě schůzky Andreje Babiše a českého senátora s monackým občanstvím, který je zároveň majitelem jedné z největších tuzemských loterijních společností. Ivo Valenta měl jistě silné argumenty, aby ministra přesvědčil, že stojí za to počkat. Ono vyčkávání je nicméně zvláštní, když kvůli šedé hazardní zóně stát přichází na daních o tři miliony korun každý den.“

Andrej Babiš se však proti tvrzení ostře ohradil: „Je to nesmysl. S panem Valentou jsem o hazardu nejednal, jednal s ním pan (náměstek Ondřej) Závodský,“ odpověděl ČTK. Nicméně musíme dodat i to, že jeho úřad nakonec ještě vydal tiskové prohlášení, v němž údajně Babiš svoji schůzku připustil: „Není vinou ministerstva financí, že za senátora byl zvolen majitel společnosti Synot, který požádal o schůzku s ministrem financí a sdělil své názory na zákon o hazardu.“

Ale ani Babiš v prohlášení nenechal nit suchou na svých předchůdcích – prý za vlády ČSSD nastalo velmi silné bujení šedého až černého neregulovaného hazardu. A též doplnil, že ani sama Policie navzdory výzvám adresovaným Ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) se do věcí příliš nehrnula a ponechávala ilegální formy hazardu trestuhodně dlouho bez povšimnutí. A ani Babiš si neopomněl ve finále rýpnout do konkurence: „Šincl nadále lže a pokračuje v kampani, aby zakryl své lobbistické zájmy.“

Šincl se ovšem cítí pevný ve svém tvrzení. Ony konkrétní údaje o schůzce Valenty, Babiše a dalších zástupců z hazardního průmyslu obdržel údajně od jednoho z českých zpravodajských serverů: „Co bylo obsahem setkání, nevíme, ale v kasinu bych si na to rozhodně nevsadil. Faktem totiž je, že krátce po této schůzce došlo k odložení plánovaného přijetí zákona o rok. Za další chvíli poté k razantnímu změkčení zákona v zájmu tvrdého hazardu.“

Odklad nového zákona o hazardu o rok se nelíbí absolutně nikomu

Aktuálně to již rozhodně nevypadá s novým loterijním zákonem nijak dobře, což je i důvod, proč je řada aktivistů brojících proti hazardu ve všech jeho formách velmi nespokojena. A i když se to možná někomu asi nebude chtít věřit, nijak extra nadšeni z toho nejsou ani ti, jichž se celá věc týká v první řadě v – tedy subjektů aktivně podnikajících v hazardní branži. I když bráno z jiného úhlu pohledu to určitou logiku má… Další rok v nejistotě, jak to vše dopadne, takže řada z podnikatel nebudete o rok déle vědět, jak se má rozhodnout.

A co si od nového zákona o hazardu vlastně slibuje přímo ministerstvo financí?

Padla slovní spojení jako „výrazné snížení počtu výherních automatů v ČR“ nebo „lepší zdanění firem“ a v neposlední řadě i „lepší kontrolu a dohled nad firmami“ (o to se má postarat onen dříve zmíněný monitorovací systém). A to již vůbec nemluvíme o tom, že by hrací automaty měly zmizet z určitých oblastí zcela (restaurace, bary, …) nebo o faktu, že si na ně některé finančně problémové skupiny obyvatelstva prostě nesáhnou (na prvním místě samozřejmě pobírači sociálních dávek).

Leave a Reply