V Brně se i přes zákaz hazardu stále objevují další herny

A jak je to možné ptáte se? Je to prosté, i když místní nulová tolerance hazardu v Brně platí již doslova a do písmene asi tak dobrý půlrok, opět se začaly objevovat v šedé zóně automatové herny. A tentokrát jsou maskovány jako občanská sdružení.

Výherní automaty v herně

Asi jen málokdo si před půl rokem v brněnském zastupitelstvu myslel, že v jeho rodném městě nastane situace, jaká tu aktuálně je. Určitě každý podobný politik doufal, že blikání a cinkání výherních automatů do noci vezme za své, ovšem podnikatelé jsou velmi vynalézaví a (opět!) přišli na to, že se dá místní vyhláška a loterijní zákon vychytrale obejít.

Tak třeba stačí zavítat na Mendlovo náměstí (konkrétněji pak do jedné z místních hospůdek poblíž), dát si svůj oblíbený drink a pořádně se porozhlédnout po provozovně. Možná si pak povšimnete jakéhosi podivného nápisu někde vzadu v lokále. A na té cedulce bude stát, citujeme: „Vstup pouze pro členy občanského sdružení Život je hrou.“ Pakliže někdo touží po tom, stát se jeho členem, je to relativně snadné, jen je potřeba vyplnit jméno, datu narození a adresu. Hned nato získáte členskou kartu s čipem, která otevírá dveře do vlastní herny. Přirozeně platí, že bez kartičky vás tam nikdo nepustí.

Dle brněnského redaktorského kolegy, jenž vyrazil věci prozkoumat skutečně takříkajíc naživo je tam prý nějakých dvanáct hracích automatových strojů různých typů: výherní automaty, kvízomaty, digitální online automaty atd. atd. A nechybí ani jeden digitální poker. Jak se ale záhy redaktor přesvědčil, povoleními od ministerstva jsou vybaveny toliko čtyři z nich. Co je ale na všech, tak údaj o tom, že jsou výhradně pro členy občanského sdružení. A teď patrně to na celé věci nejhumornější – v oblasti, kam byste normálně měli vkládat bankovky se skví nápis „Dar sdružení“.

Policie má jasno

Pavel Šváb aneb též místní policejní mluvčí si je jistý svou věcí: „Pokud se dozvíme, že se něco takového děje, tak okolnosti prověříme. Pokud zjistíme, že je to pravda, tak by se mělo jednat o neoprávněné provozování loterie a podobné sázkové hry, což je trestný čin.“ A posléze ještě doplnil, že je to pro brněnskou policii absolutní novinka. A ještě doplnil, že oněm pochybným provozovatelům hrozí pokuta až deset milionů korun a deset let ve vězení k tomu.

A když už tak přišla řeč na pokuty, Ondřej Závodský aneb náměstek ministra financí (KDU-ČSL) doplnil další zásadní detaily a údaje: „Takovouto pokutu uložil specializovaný finanční úřad společnostem, které provozují takzvané kvízomaty. S tím, jak jsou vydávány další a další obecně závazné vyhlášky výrazně redukující nebo přidávající nulovou toleranci, tak ilegálních heren výrazně přibývá. Očekáváme, že daňové úniky jenom na těchto ilegálních provozovnách jdou do desítek milionů korun.“

Ministerstvo financí též odhaduje, že podobně fungujících automatových heren na hranici legálnosti je nyní v České republice pěkných pár stovek.

Brno potřebuje peníze z kontroly hazardu, nikoliv jeho prohibici

Vyjádření od členů sdružení Život je hrou nemáme, protože na dotazy nereagovali, ale kdo se naopak vyjádřil ochotně a rád, tak Unie herního průmyslu, jenž k tomuto typu podnikání zastává jednoznačně negativní postoj. Na druhou stranu je to ale prý celé v Brně jen pouhým důsledkem místní absolutní prohibice hazardu: „V Brně jako ve velkém městě by měla existovat určitá, velmi přísně regulovaná a zastropovaná nabídka sázkových her v kasinech a hernách. Brno z daní a poplatků z hazardu ročně dostávalo 200 milionů korun ročně. Teď se kvůli prohibici příjem postupně snižuje až na několik desítek milionů korun.“

Naopak náměstek brněnského primátora (Matěj Hollan z hnutí Žít Brno) a známý bijec hazardu ve všech jeho formách je poměrně rád, že věci dopadly zrovna tak, jak dopadly: „Ve chvíli, kdy jsme řekli, že na území města žádný automat nechceme, teď jenom čekáme, až doběhnou správní povolení ministerstva financí a legální automaty odtud zmizí. Řekli jsme, že z nich nic nechceme. Takže na úrovni města těžko hovořit o daňovém úniku, protože my z automatů nic nechceme. Tam, kde dřív byly herny, jsou teď obchody. Z tohoto pohledu je to dobrý krok a já jsem optimistou v tom, že policie a specializovaný finanční úřad a další orgány si dokážou s tou trestnou činností poradit.“

Leave a Reply